Praca za barem – czy to dla Ciebie?

kurs barmanski

Barman. Dla niektórych to tylko osoba, która nalewa drinki i zbiera napiwki. Dla innych – styl życia, sposób na bycie i prawdziwa sztuka. Praca za barem może być zarówno przygodą, jak i ogromnym wyzwaniem. Czy nadajesz się do tego zajęcia?

Jakie wymagania?

Wymagania są dość zróżnicowane. Przede wszystkim potrzebujesz umiejętności obsługi klienta i zaangażowania. To praca z ludźmi, więc komunikatywność i otwartość są kluczowe. Dobrze, jeśli masz chociaż podstawowe zdolności matematyczne, dzięki którym szybko i sprawnie obsłużysz rachunki.

Ciekawostką jest to, że barmanem może zostać osoba, która nie pije alkoholu. Owszem, potrzebna jest wiedza na temat napojów, ale niekoniecznie musisz je degustować sam. Najważniejsze jest umiejętne ich przygotowywanie i znajomość składników.

Praca wymaga też wytrzymałości fizycznej. Stoisz długie godziny, czasami przez całą noc. Dźwigasz ciężkie kufle, skrzynki z butelkami, zapasy. To zajęcie nie dla każdego.

Sprawna obsługa gości pojawia się z czasem. Na początku musisz przyswoić setki przepisów. Różne koktajle, drinki, dodatki, ozdoby… Potem przychodzi etap łączenia smaków i tworzenia własnych kreacji. Kreatywność w tym zawodzie jest bardzo ważna.

Ciekawa perspektywa rozwoju

Kontakt z ludźmi ma dwie strony medalu. Z jednej – to niesamowita okazja do poznawania nowych osób, wymiany poglądów, dowcipów i anegdot. Z drugiej – możesz spotkać się z wyzywającym, a nawet agresywnym zachowaniem pod wpływem alkoholu. Musisz wtedy zachować spokój i dyplomację.

Praca w weekendy i święta i inne wyzwania

W pracy za barem nieraz przyjdzie Ci pracować w święta, weekendy i noce. Może to być problem dla osób, które chcą regularnego życia rodzinnego. Z drugiej strony, często po ciężkiej zmianie czeka kilka wolnych dni. To zaleta, której bezskutecznie szukają inni pracownicy.

Im większy lokal, tym więcej zadań. Przy małej knajpce często barmani odpowiadają też za obsługę kelnerską, czasem nawet sprzątanie. W klubach czy barach sieciowych obowiązki są rozdzielone, a zespół jest większy.

Nie warto podejmować tej pracy, jeśli jesteś nieśmiały i unikasz kontaktu z obcymi. Równie źle, jeśli brakuje Ci cierpliwości do nieprzyjemnych gości. Doskonałe miejsce dla towarzyskich dusz z wszechstronną wiedzą o alkoholach i poczuciem humoru.

Doświadczenie nie jest aż tak istotne jak myślą niektórzy. Liczy się zaangażowanie, gotowość do nauki i pasja. Można zainwestować również w profesjonalny kurs barmański.

Główne zalety

Zalety pracy za barem to z pewnością:
– dzięki napiwkom, zarobki są wyższe niż na podobnych stanowiskach
– atmosfera i możliwość poznawania ludzi z różnych środowisk
– duża dowolność i brak przywiązania do miejsca
– okazja do rozwijania kreatywności

Z drugiej strony, jest to zajęcie bardzo wyczerpujące, w noce i święta. Narażenie na stres, nieprzyjemnych klientów i wysiłek fizyczny są nieodłącznym elementem.

Podsumowując, jeśli lubisz ludzi i nie boisz się wyzwań, a przy tym masz dryg do matematyki i poczucie estetyki, to praca za barem będzie dla Ciebie strzałem w dziesiątkę. Zyskasz niezależność, przygodę, szansę zarobku i wiedzę, która przyda Ci się przez całe życie. A już na pewno nie będzie to rutynowe zajęcie!

By admin

Related Post